Kształt twarzy a kształt oprawek

Rozpoznanie i określenie kształtu swojej twarzy, być może nie jest zadaniem łatwym, niemniej jednak warto spróbować, korzystając na przykład z pomocy pracowników salonu optycznego. Dlatego wiedza odnośnie kształtu twarzy jest tak istotna? Ano dlatego, że to właśnie do kształtu twarzy powinniśmy dobierać okulary. Zarówno te korekcyjne, jak i te przeciwsłoneczne. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Okulary przeciwsłoneczne męskie (podobnie rzecz jasna jak i te dedykowane paniom) dobieramy według dwóch, bardzo prostych zasad:

  • do kanciastej twarzy dobieramy oprawki owalne, do owalnej twarzy natomiast oprawki kanciaste,
  • wielkość okularów powinna być proporcjonalna do wielkości twarzy.
Okulary przeciwsłoneczne męskie powinno się dobierać bardzo ostrożnie, tak aby za ich pomocą nie tylko zapewnić sobie ochronę przed promieniami UV, ale równocześnie za ich pomocą nieco skorygować niedoskonałości naszej twarzy
Autor zdjęcia: nathanmac87

Zatem, dysponując twarzą kwadratową, którą charakteryzuje kanciastość należy dobierać oprawki o łagodnych krzywiznach oraz zaokrągleniach (unikajmy jednak jak ognia okularów typu lenonki). I idealnym w tym wypadku mogą okazać się okulary typu Aviator oraz Clubmaster.

Będąc w posiadaniu twarzy o kształcie okrągłym powinniśmy celować w oprawki nieznacznie szersze od obrysu twarzy oraz, co najistotniejsze, oprawki zdecydowanie bardziej kanciaste. W tym wypadku najlepszym wyborem będą okulary przeciwsłoneczne męskie typu Wayfarer (do kupienia np. tutaj: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne_Meskie-417.html).

Panowie o twarzy podłużnej, czyli prostokątnej również powinni zadbać o odpowiednia szerokość oprawek, które nie powinny wykraczać poza obrys twarzy. Podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej tak i w tym wypadku zaleca się okulary o lekko zaokrąglonych oprawkach. Aviatory to wybór rekomendowany.

Twarz trójkątna natomiast to twarz wymagająca okularów o prostych oprawkach, choć oprawki typu Wayfarer też doskonale w przypadku twarzy trójkątnej się sprawdzają. W przypadku twarzy owalnej natomiast nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jest to kształt idealny. Należy jednak zwrócić uwagę na to aby oprawki, niezależnie od tego czy są one raczej zaokrąglone, czy raczej kanciaste, nie były na wysokości oczu szersze niż obrys twarzy.

Reasumując. Okulary przeciwsłoneczne męskie powinno się dobierać bardzo ostrożnie, tak aby za ich pomocą nie tylko zapewnić sobie ochronę przed promieniami UV, ale równocześnie za ich pomocą nieco skorygować niedoskonałości naszej twarzy. Pamiętajmy wiec o dwóch, podstawowych zasadach. Z jednej strony zadbać należy o to aby wielkość okularów była proporcjonalne do wielkości twarzy. Z drugiej strony pamiętajmy aby dobierać oprawki które swoim kształtem stoją w opozycji do kształtu naszej twarzy.

Tagi: , , ,