Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić oczywiście przed wszystkim latem. Wówczas bowiem do oczu dostaje się o wiele większa dawka światła niż w pochmurne dni. Na szkodliwe działania promieniowania UV narażeni są wszyscy bez wyjątku. Powodować może one nie tylko choroby skóry, ale i uszkodzenie wzroku. Dlatego też odpowiednie okulary przeciwsłoneczne są latem niezbędne.

Okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić oczywiście przed wszystkim latem
Autor zdjęcia: danabooo

Podczas ich wyboru nie należy jedna kierować się modą i wyglądem, ale przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem. Zakupu najlepiej dokonać w salonie optycznym, a nie na bazarze. Przy czym trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Każda oprawka musi posiadać znaczek CE (certyfikat UE gwarantujący spełnienie wszystkich standardów). Jest on potwierdzeniem, że soczewki posiadają filtr przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Co ciekawe, szkła nie mogą być za ciemne, gdyż powodują one niekiedy rozszerzanie źrenic. Najlepiej postawić na kolor szary, zielony bądź brązowy. Również i oprawki czy osłonki boczne powinny posiadać filtr UV.

Obecnie okulary przeciwsłoneczne wykonywane są zwykle z tworzyw sztucznych lub szkła mineralnego, barwionych w masie. W sklepach spotkać można okulary o stałym stopniu zabarwienia, barwione gradialnie, fotochromowe czy polaryzacyjne. Te ostatnie oprócz barwienia światła posiadają filtr polaryzacyjny odbijający światło od poziomych powierzchni (woda, lód, śnieg). Kluczem do sukcesu jest także dobór okularów odpowiednio do kształtu twarzy. Dobrze wybrane okulary idealnie podkreślają atuty urody maskując ewentualne jej mankamenty. W przypadku kwadratowej twarzy warto np. sięgnąć po tzw. kocie oprawki. Są kobiece i doskonale wyrównują proporcje twarzy (więcej). Z kolei posiadaczki okrągłych twarzy powinny unikać przede wszystkim oprawek okrągłych. Dla nich przeznaczone są te kwadratowe.

Tagi: , , ,